zpět

Je stagflace nevyhnutelná?

Je stagflace nevyhnutelná?

Finančními trhy obchází strašák jménem stagflace, což znamená období vysoké inflace doprovázené velmi slabým růstem nebo dokonce ekonomickým poklesem, což postupně vede k rostoucí nezaměstnanosti.

Aktuálně je růst dobrý, ale inflace představuje stále větší problém. Centrální bankéři doma i ve světě tedy zvyšují nebo bezprostředně plánují zvyšovat úroky (cenu peněz). To nevyhnutelně povede k ochlazení ekonomické aktivity a za normálních okolností by následně posunulo inflaci na přijatelné úrovně. Agresivní ruská válka podle všeho v důsledku ovšem povede k přetrvávajícím vysokým cenám energií a jiných surovin. Vyšší náklady budou postupně probublávat ekonomikou do dalších nákladů, zvýšená inflace s námi zůstane delší dobu a snahy centrálních bankéřů tak nepovedou v případě inflace k prokazatelnému úspěchu.

Ke snížení ekonomického růstu naopak dojde velmi pravděpodobně. Jedním z používaných ukazatelů předpovídání horších časů v ekonomice je porovnání výnosů dvouletých a desetiletých dluhopisů. Dvouleté sazby ukazují, kam se pravděpodobně krátkodobě vydají úrokové sazby bezprostředně ovlivněné politikou centrálních bank. Desetileté výnosy jsou naopak tržním odhadem pro ekonomiku dlouhodobě udržitelných (jinak řečeno rovnovážných) sazeb. Dostanou-li se dvouleté sazby výrazně výše než desetileté, tak to zpravidla signalizuje zjevné přiškrcení ekonomiky. Tento jev se nazývá negativní sklon výnosové křivky. Aktuálně jsou v Česku dvouleté sazby výše než desetileté a to už čtyři měsíce, navíc v posledních dnech tento rozdíl dále narostl nad 1%. Tedy jasný domácí signál horších časů před námi. Je třeba ale říci, že Česko je malá, otevřená ekonomika a velká část ekonomického dění je diktována vývojem u našich obchodních partnerů. V západní Evropě zatím proti inflaci nijak nebojují, proto je sklon křivky pozitivní. V USA se naopak schyluje k opakovanému nárůstu sazeb, sklon křivky čtyři měsíce klesá a blížíme se k okamžiku, kdy si trhy začnou otázky o akutním přiškrcení ekonomického růst klást. Můj osobní pocit je takový, že se v Evropě stagflaci nevyhneme. V lepším případě to bude relativně krátká epizoda. Ta horší varianta by byla bolestivá.

 

Martin Kujal

 

Upozornění

Tento materiál vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s. nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. S investičními nástroji je spojeno riziko kolísání aktuální hodnoty investované částky a výnosů z ní a není zaručena návratnost původně investované částky. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.

Sdělení může obsahovat informace týkající se investičních nástrojů nebo emitentů, u kterých má společnost své vlastní zájmy. Za zprostředkování úpisu investičních nástrojů může společnost vyplatit svým smluvním partnerům provizi z objemu zprostředkovaných investic. Obecné informace o pobídkách jsou zveřejněny na www.jtis.cz.


Dále by vás mohlo zajímat